logotyp

3. ročník

Vážení rodiče, milí žáci,

od 7.10.2020 zde naleznete každou středu pracovní listy z nauky o hudbě. Řešení prosím posílejte na uvedenou e-mailovou adresu (týká se všech třetích ročníků). V případě nejasností se ozvěte v úterý mezi 15.00-16.00 hod. přes WhatsApp nebo Skype.

3. ročník: Ivana Trnečková, trneckova.ivana@seznam.cz, 724 720 921
23.6.2021

Milé děti, 
posílám vám poslední video tohoto roku:

Závěrečné zhodnocení a poděkování - píseň Léto

odkaz:  https://youtu.be/cz7mofGCFvw

16.6. - 25.6.2021

Milé děti,

školní rok se chýlí ke konci a na vás čeká poslední úkol - závěrečný test. Je v něm obsaženo to nejdůležitější z učiva 3. ročníku, které by každý z vás měl bez potíží zvládnout. Určitě mi dáte za pravdu, že se stupnicemi, akordy i intervaly se pravidelně setkáváte v hodinách hlavního oboru, a potřebujete je k tomu, aby se vám dobře hrálo a abyste všemu rozuměli.

Věřím, že v příštím školním roce se opět budeme pravidelně vídat na hodinách nauky o hudbě ve škole, už se na vás moc těším.

Na vypracování testu máte čas do pátku 25.6.2021.

 

Přeji krásné prázdniny a děkuji všem pilným a pečlivým žákům za spolupráci.

 

Ivana Trnečková

2.6. - 8.6.2021

Milé děti,

tento týden vám posílám úkoly na procvičení durových stupnic s béčky a intervalů. Připravte si vaše pracovní sešity, tužku a pusťte se do práce:

1) Na str. 46 najdete cvičení 76 - napište (či doplňte) stupnici (nezapomeňte na správné předznamenání - píšeme ho hned za houslový klíč), vyznačte půltóny a napište tónický kvintakord.

2) Na str. 50 najdete cvičení 81 - připomínám, že intervaly počítáme včetně 1. tónu (např. čistá kvarta od tónu a je tón d), spodní tón intervalu nám říká, v jaké tónině se pohybujeme (kvůli křížkům).

 

Těším se na vaše odpovědi!

I. Trnečková

 

26.5. - 1.6.2021

Milé děti,
v dnešním videu se seznámíte s durovými stupnicemi do 4 bé. Určitě to pro vás nebude nic obtížného, myslím, že většina z vás se s nimi setkala již v hodinách hlavního oboru.
Domácí úkol najdete ve vašich pracovních sešitech na str. 44/cv. 72, 73.
Hurá do práce!
I. Trnečková

video:


https://youtu.be/wJerHOho1gw

12.5. - 18.5.2021

Milé děti,

od 12. května do 4. června se v Praze koná velký svátek všech hudebníků - Pražské jaro. Každý rok se do našeho hlavního města sjíždějí nejlepší světové orchestry, komorní tělesa a sólisté. Festival byl založen již v roce 1946, takže letošní ročník je již v pořadí 76! Pro všechny muzikanty je opravdu velkou poctou být na tento festival pozván a moci se představit českému publiku. Neméně prestižní je i Mezinárodní soutěž Pražské jaro, které se účastní nejlepší mladí umělci z celého světa. 

Termín zahájení 12.5. nebyl vybrán náhodně - je to datum úmrtí velkého českého skladatele Bedřicha Smetany. Jeho cyklem symfonických básní Má vlast je festival také tradičně zahajován.

76. ročník Pražského jara je poznamenán koronavirovou pandemií - muselo dojít k úpravám programu a pouze na několika málo vybraných koncertech smějí být v sále přítomní posluchači, a i to za přísných hygienických podmínek. Nicméně pro nás, kteří se na koncerty těší, je na webu Pražského jara možnost zhlédnout všech 23 festivalových koncertů on-line. A to je super!

Posílám vám odkaz na stránky festivalu, kde si, pokud budete mít zájem, můžete vyslechnout koncert, jehož program vás zaujme, a také přímý odkaz na zahajovací koncert z 12.5.2021 v sále Obecního domu v Praze. 

Přeji příjemný poslech!

Ivana Trnečková

Koncerty — Pražské jaro (festival.cz)

Zahajovací koncert Pražského jara 2021 - YouTube

5.5. - 11.5.2021

Milé děti,

posílám vám další video:

https://youtu.be/NSkAEvM6D2M

21.4. - 27.4.2021

Milé děti,

dnes vám posílám něco pro zábavu - doplňovačku a malou křížovku. Doufám, že vás vyplňování dnešního pracovního listu potěší. A příště se opět pustíme do intervalů

S chutí do toho

I. Trnečková

14.4. - 20.4.2021

Milé děti, 

posílám vám další video a malý úkol z nauky o hudbě. Tentokrát se týká intervalů čistých a velkých. Těším se opět na vaše zprávy.

Přeji hezké jarní dny.

I. Trnečková

video:https://youtu.be/agVrCEqQuc0

24.3. - 30.3.2021

Milé děti, milí přátelé,

v minulém úkolu jste správně vyluštili název tajemného hudebního nástroje - SANSULA. Gratuluji k úspěšnému řešení všem, kteří se do rébusu pustili!

Dnes stále zůstaneme u hudebních nástrojů, tentokrát se ale zaměříme na ty běžnější, které znáte z naší ZUŠ či z koncertů. Nejdříve si vytiskněte pracovní list a připravte si tužku či pastelku. Vaším úkolem bude pojmenovat vyobrazené hudební nástroje a potom je zařadit do správné skupiny podle toho, jakým způsobem tvoří tón, či z jakého materiálu jsou vyrobené. Tyto skupiny najdete v rámečcích na pracovním listu, stačí pouze čarou spojit nástroj s příslušným rámečkem.

Až budete hotovi, otevřete odkaz na video a odměňte se za práci poslechem Berlínských filharmoniků, kteří hrají známou melodii z filmu Star Wars. Uslyšíte nejen super hudbu, ale uvidíte také jednotlivé nástroje a nástrojové skupiny pěkně zblízka. A jak jim to hraje!

 

Moc vás všechny zdravím a s psíkem Maxíkem přejeme krásné jarní dny!

Ivana Trnečková

odkaz na video: https://youtu.be/-3qqHdiewSE

17.3. - 23.3.2021

Milé děti,

dnes vám posílám odkaz na youtube na rébus s hudebními nástroji. Připravte si papír, tužku - samotné zadání najdete přímo ve videu.

Přemýšlejte, poslouchejte a posílejte správné řešení!

Zábavné luštění přeje I. Trnečková

video: 

ttps://youtu.be/jMJFogd-yBM

10.3. - 16.3.2021

Milé děti,

tento týden vám posílám intervalové housenky. Poslechněte si video, housenkový pracovní list najdete v příloze.

video:

https://youtu.be/B_erJDIdRJk


Přeji super zábavu!

I. Trnečková

24.2. - 2.3.2021

Milé děti,

posílám vám video a pracovní list na tento týden:

https://youtu.be/5p1gqteOf0c

 

10.2. - 16.2.2021

Milé děti,

tentokrát jsem pro vás připravila domino na procvičení předznamenání durových a mollových stupnic s křížky. Jednoduše si vytiskněte přiloženou stránku, na které najdete herní plán i kartičky. Kartičky se stupnicemi a s předznamenáním si vystříhejte - tak, aby na každé byl vlevo počet křížků a vpravo stupnice (podle tučné čáry). Potom je postupně od startu vkládejte do hracího pole - příklad:

START  C dur  -  0# | A dur  -  3# |  h moll   ... atd.

Cílovou kartičku máte označenou. Pokud by vám cílová kartička nevycházela, někde máte chybu, musíte se vrátit a chybu najít.

 

Přeji zábavnou hudební nauku a těším se na fotografie se správným řešením!

Krásný zasněžený den přeje I. Trnečková


3.2. - 9.2.2021

Milé děti,

posílám vám video a pracovní list na tento týden:

https://youtu.be/CaL7iBD2qyk

 

20.1. - 26.1.2021

Milé děti,

posílám vám další video a dokument v pdf k opakování

https://youtu.be/dr2GaD2pONs6.1. - 12.1.2021

Milé děti,

posílám vám další odkaz na video:

https://youtu.be/HFg24hnJSN410. úkol 16.12. - 20.12.

Milé děti,

Vánoce jsou za dveřmi a čekají nás prázdniny! Připravila jsem pro vás velkou vánoční křížovku, ve které si zopakujete hudební pojmy a vyluštíte tajenku.

Přeji vám i vašim rodičům a sourozencům klidné a šťastné sváteční dny a těším se opět v lednu!

Ivana Trnečková

9. úkol 9.12. - 15.12.2020

Milé děti,

tento týden si trochu odpočineme od hudební teorie a podíváme se do hudební historie. Budeme si povídat o nejznámějším českém skladateli Bedřichu Smetanovi. Podívejte se na krátký dokument České televize (odkaz najdete dole) a potom se pokuste doplnit text v pracovním listu, který přikládám.

Věřím, že vás dnešní úkol zaujme a těším se na vaše odpovědi.

 

Ivana Trnečková

odkaz na video:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10087924982-znate-je-dobre/206562230460001-bedrich-smetana/

8. úkol 2.12. - 8.12.2020

Milé děti,

posílám vám odkaz na další video.

Přeji vám krásný víkend

I. Trnečková

video: 3. ročník 30.11. - 4.12.2020 - YouTube

25.11. - 1.12.2020

Milé děti,

v minulých týdnech jsme se naučili intervaly, druhy mollových stupnic a naučili jsme se zapisovat stupnici e moll a h moll. Tento týden je čas na opakování. Připravte si vaše pracovní sešity a s chutí do práce!

Na straně 23 najdete cvičení 51  - Co se skrývá v písničce?

Malá nápověda:

1. Tóninu písně poznáš podle předznamenání a posledního tónu.

2. Označení taktu je třeba napsat na oba řádky za houslový klíč a předznamenání (křížek), doplnit taktové čáry pro vás bude hračka.

3. Intervaly vypiš stejným způsobem, jako jsme to dělali v písni Ej lásko, lásko.

4. Všechny tři tóny kvintakordu dej do kroužku (najdeš ho tam 2x).

 

Přeji hezké dny a těším se na vaše odpovědi!

 

Ivana Trnečková a hudbymilovný psík Maxík


6. úkol 18.11. - 24.11.2020

Milé děti,

posílám vám odkaz na nové video pro tento týden ,

https://www.youtube.com/watch?v=Zlv530SJbiU&feature=youtu.be

Mějte se krásně

I.Trnečková


5. úkol 11.11. - 17.11.2020

Milé děti,
dnes si krátce zopakujeme intervaly a představíme si druhy mollových stupnic. Naučíme se zapsat stupnici e moll harmonickou.

odkaz na video:
https://www.youtube.com/watch?v=h4p2_zN_3lk&feature=youtu.be


4. úkol

4. úkol

Milé děti, milí rodiče,

od tohoto týdne se budeme setkávat prostřednictvím krátkých výukových videí. Doufám, že pro vás bude nauka o hudbě zábavná a úkoly dobře zvládnutelné. 

V prvním videu se seznámíte s intervaly, naučíte se jejich názvy a dokážete je určit i vytvořit. Těším se na vypracovaný domácí úkol, který najdete v odkazu.

Ivana Trnečková


odkaz na video:
https://www.youtube.com/watch?v=Mi9kn4Orwi4&app=desktop


Akce školy

Výstavy

obrázek

Koncerty žáků školy

obrázek

Srdečně Vás zveme na všechny koncerty a výstavy žáků ZUŠ.

Nástěnka

Výuka

obrázek
Práce s interaktivní tabulí

Z historie školy

obrázek
Městská hudební škola v Nymburce byla založena v roce 1931. Prvních 147 žáků vstoupilo do školy 3. října 1931. Od té doby se několikrát změnil název školly: rok 1934 Městská hudební škola B.M.Černohorského v Nymburce, rok 1949 Městský hudební ústav B.M.Černohorského v Nymburce, rok 1961 Lidová škola umění, rok 1985 Lidová škola umění Mír, rok 1990 Základní umělecká škola B.M.Černohorského Nymburk, rok 2005 Základní umělecká škola B.M.Černohorského, Nymburk, Palackého třída 574
Škola má odloučené pracoviště v Sadské.
Základní umělecká škola
B. M. Černohorského, Nymburk

Palackého tř. 574
Nymburk
PSČ 288 02

IČ: 67673015
Č.ú.: 9202710247/0100
Telefon:
325 512 285 | 325 511 767

E-mail:
skola@zus-nymburk.cz
Datová schránka: rq5w9k8

ředitelka: Mgr. Ivana Trnečková
zást. ředitelky: Bc. Daniela Vodičková
Hudební obor
Taneční obor
Výtvarný obor
Litrárně drmatický obor
ZUŠ Nymburk Domů
Home
skola@zus-nymburk.cz
325 512 285

Created by © 2013 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy